Niedziela, 25 lutego 2018 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Rok od Brexitu

Dodano: 2017-06-05 • dołącz do dyskusjiTagi: Brexit

Zapisz artykuł na później

Szok, niedowierzanie, spore zamieszanie na rynkach finansowych i ogromne straty na największych światowych giełdach – tak zareagował świat na wiadomość, że Wielka Brytania jest za opuszczeniem Unii Europejskiej. Od chwili ogłoszenia wyników referendum minął już blisko rok i nadal o Brexicie nie wiemy o wiele więcej niż na początku. Dla inwestorów oznacza to przedłużającą się niepewność.

- Zbliżając się do rocznicy referendum w sprawie Brexitu wiemy tyle samo co wiedzieliśmy w zeszłym roku. Nadal nie wiemy na jakich zasadach sam rozbrat Wielkiej Brytanii z Unią Europejską będzie wyglądał. Nie jest to oczywiście komfortowa sytuacja dla inwestorów – mówi Robert Śniegocki, ekspert Grupy Goldenmark i dodaje. – Mamy też do czynienia z trwającą już 9 lat hossą na rynkach kapitałowych, czyli trwa ona dwa razy dłużej niż miało to miejsce w siedemnastu ostatnich cyklach. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wyceny spółek są już tak napompowane, że nie mają przestrzeni to tego żeby rosnąć dalej.

Tuż po samym ogłoszeniu wyników referendum w sprawie Brexitu nastąpiło załamanie na rynkach finansowych. Straty zanotowały największe światowe parkiety. Ciekawe zjawisko miało natomiast miejsce na rynku złota. Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podbiła notowania kruszcu, a cena uncji przekroczyła 1300 dolarów.

- Reakcja inwestorów udowodniła, że złoto jest aktywem, które doskonale uzupełnia każdy portfel akcyjny. Jest nisko skorelowane z rynkiem kapitałowym przez co zapewnia inwestorowi poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia Robert Śniegocki, ekspert Grupy Goldenmark i dodaje. – Następnie mamy jesień i kolejną zaskakującą decyzję. Wbrew przewidywaniom administracja Donalda Trumpa wygrywa wybory prezydenckie. Pojawia się wiele głosów, że będę nowe inwestycje. Przychodzi moment, kiedy rynek mówi sprawdzam. Wtedy nie ma narzędzi i nie ma nawet pomysłu na to w jaki sposób te postulaty realizować. Jak reaguje rynek? Złoto zaczyna ponownie umacniać się względem poprzednich miesięcy.

Kolejnym przełomem na rynkach finansowych miały okazać się wybory we Francji i wizja dojścia do władzy eurosceptyków. Ostatecznie kandydatka prawicy Marine Le Pen otrzymała 33,9 proc. głosów. Wybory wygrał Emmanuel Macron, zdobywając 66,1 proc. głosów.

Jak zauważa Robert Śniegocki mimo przełamania fali eurosceptycznej nadal jest wiele niewiadomych – Tak naprawdę nie wiemy czy niedoświadczony prezydent Emmanuel Macron poradzi sobie ze stworzeniem rządu i czy będzie sobie radził z ruchem eurosceptyków, który cały czas rośnie w siłę. Dzisiaj z punktu widzenia inwestora pojawiają się uzasadnione obawy o to jak mogą wyglądać rynki kapitałowe. Oprócz długoletniej hossy, dużej niepewności odnośnie inwestycji, niepewności odnośnie zasad, na których odbędzie się wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE i czy w ogóle ono nastąpi. Po raz kolejny mamy sygnał, że złoto to jest obowiązkowa pozycja portfela każdego inwestora. Jak powiedział David Beahm z Blachard Company tak naprawdę to może być ostatni moment na to żeby kupować złoto po jeszcze w miarę atrakcyjnej cenie. Ilość niepokojów, z którymi mamy do czynienia nie tylko w Europie powoduje, że wzrok inwestorski kieruje się właśnie do tych, sprawdzonych od stuleci aktywów , a takim niewątpliwie jest złoto.comments powered by Disqus
Zobacz również

Szybkie pobieranie MP3 z YouTube

Dobry kalkulator ubezpieczeń OC na wagę złota!

Najtańsze OC - 3 zasady wyboru

Prezent dla dziewczyny na 18 urodziny

Jak działają karty zbliżeniowe?

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc