Niedziela, 25 lutego 2018 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Praktyczny poradnik, jak ćwiczyć pamięć dziecka?

Dodano: 2017-08-08 • dołącz do dyskusjiTagi:

Zapisz artykuł na później

Od chwili narodzin dziecka kształci się jego pamięć, która jest niezwykle ważną częścią rozwoju każdego człowieka. Nasza pamięć potrafi zgromadzić i przechować miliardy informacji i wspomnień – nawet tych, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieistotne. Niestety wszystko ma swoją datę przydatności – z wiekiem mamy coraz słabszą pamięć i napotykamy na większe problemy w zapamiętywaniu nowych rzeczy. Jednak podobnie jak nasze mięśnie i pamięć należy stale trenować! Rozpoczęcie już od najmłodszych lat pomoże usprawnić pamięć i poprawić jej funkcjonowanie w późniejszym, dorosłym życiu.

Jak działa pamięć?
Pamięć jest podstawowym mechanizmem przechowywania informacji, wspomnień i doświadczeń. To w niej magazynujemy zapamiętane rzeczy i przywołujemy interesujące nas wydarzenia nawet sprzed kilku lat. Każdy z nas posiada trzy rodzaje pamięci: krótkotrwałą (która przechowuje informacje wyłącznie kilka sekund), roboczą (która pozwala na przechowywanie informacji tymczasowych, związanych z wykonywaniem danej czynności) oraz długotrwałą (określaną jako magazyn długotrwałej wiedzy). Niestety z wiekiem, każdy typ naszej pamięci działa coraz wolniej i trudniej nam zapamiętać otrzymywane informacje. Dlatego też pamięć należy ćwiczyć od jak najwcześniejszych lat, by w miarę możliwości opóźnić proces „starzenia się” pamięci.

Ćwiczenia usprawniające pamięć dziecka
Ćwiczenia pamięci od najmłodszych lat nie tylko posiada zbawienne skutki w dorosłym życiu, ale także ułatwi dzieciom bezproblemowe wchłanianie licznych wiadomości, które napotkają w szkole. Sposobów jest wiele – wystarczy nawet kilka minut dziennie na ćwiczenie pamięci wraz z dzieckiem, by zauważyć efekty już po miesiącu! Może to się odbywać na specjalnych kursach

Połącz zapamiętywanie z zabawą – doskonałą domową metodą na codzienne ćwiczenia pamięci najmłodszych jest gra w memo! W tego typu grę mogą bawić się już nawet dwulatki. Dobrym sposobem są także różnorodne łamigłówki i rozwiązywanie krzyżówek.
Zapisz dziecko na kurs zapamiętywania – innowacyjne programy nauczania podczas zajęć poza szkolnych to doskonały sposób na efektywne ćwiczenie pamięci. Jednym z ciekawszych kursów, które pojawiły się w ostatnim czasie na Polskim rynku jest arytmetyka mentalna, która naucza liczenia w pamięci, dzięki czemu dziecko nie tylko ćwiczy pamięć, ale także zdobywa cenne umiejętności matematyczne.
Zapisz dziecko na kurs języka obcego – istnieją badania, których wyniki głoszą, iż systematyczna nauka języka obcego poszerza rejony w naszych mózgach odpowiedzialne za zapamiętywanie. Kursy języka obcego dostępne są dla dzieci już w wieku żłobkowym.
Czytaj z dzieckiem jak najwięcej – czytanie dziecku i późniejsze omawianie książki to doskonały sposób na przywoływanie z pamięci zapamiętanych wydarzeń.
Zapewnij dziecku dużo ruchu na świeżym powietrzu – aby mózg działał prawidłowo, należy go stale dotleniać, a im sprawniejszy mózg, tym lepsza pamięć!
Dzięki stosowaniu odpowiednich technik, dzieci rozwijają swoją pamięć już od najmłodszych lat. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenie pamięci, aby przynosiło jak najlepsze efekty, powinno być dla dziecka przyjemnością i okazją do świetnej zabawy!

Źródło: Abakus - Arytmetyka mentalna

comments powered by Disqus
Zobacz również

Szybkie pobieranie MP3 z YouTube

Dobry kalkulator ubezpieczeń OC na wagę złota!

Najtańsze OC - 3 zasady wyboru

Prezent dla dziewczyny na 18 urodziny

Jak działają karty zbliżeniowe?

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc