Niedziela, 25 lutego 2018 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Podwyżki dla Ukraińców

Dodano: 2017-07-17 • dołącz do dyskusjiTagi: Praca Pensje

Zapisz artykuł na później

Zaledwie miesiąc temu zmieniono przepisy wizowe dla Ukraińców a ich oczekiwania zarobkowe wzrosły dwucyfrowo, nawet o jedną trzecią. Na wyższe zarobki mają chrapkę przede wszystkim osoby wykonujące konkretny zawód a w mniejszym stopniu te pracujące w fabrykach. Najwyższych podwyżek domagają się tynkarze, murarze czy kucharze. Prawdopodobnie sytuacja ta wynika z pojawienia się ofert pracy na bogatszych rynkach.


W maju stawka godzinowa murarza wynosiła średnio 20 zł, to na chwilę obecną (lipiec 2017) urosła do 25 zł, to daje aż o 25%. Tyle samo mógł przed zmianami żądać tynkarz, teraz jednak oczekuje o 5 zł więcej za godzinę. Co ciekawe, nawet najmniej wymagający kucharze żądają wzrostu zarobków o 17 %– do 14 zł za godzinę. Pracownicy fizyczni z Ukrainy chcą teraz zarabiać o 33 proc. więcej niż dwa miesiące temu.


Z oficjalnych danych możemy wyczytać, że w naszym kraju pracuje obecnie około 1,3 mln cudzoziemców, w tym ponad 1 mln Ukraińców. Liczba ta wzrasta podczas sezonu letniego, gdy szybko i krótkotrwale rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Liczby te są tak wysokie, dlatego, że do tak krótkiej i często męczącej fizycznie pracy przy zbiorach jest coraz mniej chętnych Polaków, których dochody wzrosły w ostatnim czasie, rękę przyłożył do tego także programu Rodzina 500 plus.


Ruch bezwizowy może spowodować, że Ukraińscy sąsiedzi znajdą nieporównywalnie lepiej opłacaną pracę za zachodnią granicą czy w jeszcze innych zachodnich krajach. Bez względu na to, czy Ukraińcy zajmą w Niemczech miejsce Polaków, Bułgarów czy Rumunów, to ich zainteresowanie pracą w Polsce znacznie zmaleje. To z kolei zmusi polskich pracodawców do podniesienia stawek.


Mamy też dobrą wiadomość dla polskich pracowników: według specjalistów mechanizm ten spowoduje konieczność wzrostu stawek dla wszystkich pracowników na rynku, nie tylko ukraińskich, lecz także polskich. Tuż przed zniesieniem ruchu bezwizowego, w maju 2017 roku, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4391 zł miesięcznie. To o ponad 5 %. więcej niż rok wcześniej. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku średnia płaca wzrosła w ujęciu rocznym o 4,7 %comments powered by Disqus
Zobacz również

Szybkie pobieranie MP3 z YouTube

Dobry kalkulator ubezpieczeń OC na wagę złota!

Najtańsze OC - 3 zasady wyboru

Prezent dla dziewczyny na 18 urodziny

Jak działają karty zbliżeniowe?

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc