Niedziela, 25 lutego 2018 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Jak wygląda proces windykacji należności?

Dodano: 2017-07-31 • dołącz do dyskusjiTagi: Windykacja

Zapisz artykuł na później

Wielu przedsiębiorców bardzo dobrze wie o tym, czym są niezapłacone faktury oraz jakie wiążą się z tym problemy, dlatego też nie ma się co dziwić, iż obecnie windykacja należności należy do jednej z najczęściej stosowanych metod, która pomaga odzyskać środki finansowe od firmowych kontrahentów.

W jaki jednak sposób przebiega cała procedura?

W sytuacji, gdy kontrahent spóźnia się kilka dni z opłaceniem faktury, nie jest od razu konieczne postępowanie sądowe, ponieważ w pierwszej kolejności warto spróbować załatwić sprawę polubownie, kontaktując się z drugą stroną telefonicznie, mailowo lub przy pomocy SMS-ów. Jeśli jednak takie działania nie przyniosą skutku, to należy wysłać najlepiej listem potwierdzonym wezwanie do zapłaty, które w najgorszym przypadku może stanowić ewentualny dowód w sądzie.

Brak odpowiedzi na wezwanie

Jeśli po wysłaniu wezwania do zapłaty dłużnik nie odezwie się, to można rozpocząć z nim negocjacje, proponując np. rozłożenie długu na raty lub umarzając odsetki. Wielu kontrahentów przystaje na taką propozycję, jednak w sytuacji, gdy z dłużnikiem w dalszym ciągu nie ma żadnego kontaktu, można skorzystać z giełdy wierzytelności. Na takiej giełdzie pojawiają się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dłużnika, co oczywiście może skłonić go do spłaty zobowiązania, jednak niektóre osoby są na tyle oporne na wszystkie te działania, że skuteczne może się okazać jedynie postępowanie sądowe.

Postępowanie sądowe

Jeśli dana sprawa jest dosyć prosta to najlepiej zdecydować się na uproszczone postępowanie upominawcze, ponieważ zabiera ono dużo mniej czasu, a także odznacza się dosyć niskim kosztem. Konieczne jest jednak przedstawienie stosowanych dokumentów i wypełnienie sądowych formularzy, a po uzyskaniu wyroku należy złożyć w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Z uzyskanym w ten sposób dokumentem można rozpocząć postępowanie egzekucyjne w kancelarii komorniczej. Warto jednak wcześniej sprawdzić, jakim majątkiem dysponuje dłużnik, wskazując go następnie komornikowi. Dzięki działaniom komorniczym można w bardzo szybki sposób odzyskać swoją należność i cały proces windykacji na tym właśnie etapie ulega zakończeniu.Źródło: Artykuł sponsorowanycomments powered by Disqus
Zobacz również

Szybkie pobieranie MP3 z YouTube

Dobry kalkulator ubezpieczeń OC na wagę złota!

Najtańsze OC - 3 zasady wyboru

Prezent dla dziewczyny na 18 urodziny

Jak działają karty zbliżeniowe?

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc