Poniedziałek, 15 lipca 2019 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Co zrobić, gdy zgubisz kartę płatniczą?

Dodano: 2018-03-16 • dołącz do dyskusjiTagi:

Zapisz artykuł na później

Zaglądasz do portfela, a tam...nie widzisz swojej karty płatniczej? Gorączkowo przeszukujesz wszystkie przegródki, ale karty jak nie było, tak nie ma? Już szukasz numeru na infolinię swojego banku, by ją zastrzec? A czy wiesz, że zastrzeżenie karty to nie jedyny sposób na to, by nie posłużył się nią nikt niepowołany? O tym, co zrobić, gdy zgubisz kartę płatniczą mówią nasi eksperci.

Nim zastrzeżesz kartę....

upewnij się, że nie zawieruszyła się gdzieś w Twoim portfelu, kieszeni kurtki lub na dnie torebki. Zastanów się również czy nikomu swojej karty nie pożyczałeś (co samo w sobie jest mało chwalebną praktyką) lub czy nie zostawiłeś jej w domu. Szansa na to, że Twoja karta spoczywa gdzieś w bezpiecznym miejscu jest zazwyczaj spora. Dlatego nim uznasz, że została skradziona – przeszukaj każdy kąt, który przyjdzie Ci do głowy.

Zastrzeżonej karty nie da się użyć ponownie i trzeba wyrobić nową (co zazwyczaj wiąże się z oczekiwaniem na nią, a jeśli mamy pecha również z brakiem dostępu do zgromadzonych na koncie środków). Dlatego nawet jeśli znajdziesz swoją kartę nawet chwilę po tym jak ją zastrzeżesz nie będziesz mógł jej użyć.

A jeśli karty nie znajdę?

Jeśli jesteś przekonany, że nie zgubiłeś swojej karty – w takim przypadku zastrzeż ją i poproś o wydanie nowej. Nowa karta może zostać dostarczona do Ciebie pocztą lub kurierem (za dodatkową opłatą).

Kradzież swojego plastiku możesz zauważyć albo od razu (np. w przypadku rabunku czy rozboju), albo dopiero po jakimś czasie (jeśli padłeś ofiarą kieszonkowca). Wiesz, że raczej nie odzyskasz swojej karty? Zastrzeż ją! Dzięki temu będziesz miał 100% pewność, że nikt niepowołany się nią nie posłuży (a przynajmniej nie zrobi tego od momentu zastrzeżenia).

Jak zastrzec kartę?

W zależności od tego jakiego banku jesteś klientem kartę możesz zastrzec na 3 sposoby:
• osobiście w oddziale – jest jedno „ale” - jeśli karta została Ci skradziona razem z dokumentami, to do banku możesz udać się dopiero po wizycie na policji i zgłoszeniu kradzieży, gdyż do zastrzeżenia karty potrzebujesz...dokumentu tożsamości którego...już nie masz;
• na infolinii (niekoniecznie swojego banku) – tutaj wprawdzie dokumentu tożsamości nie potrzebujesz, ale licz się z tym, że bank również dokona weryfikacji dzwoniącego; utratę karty możesz zgłosić albo na infolinii swojego banku, albo poprzez ogólnopolską infolinię uruchomioną przez Związek Banków Polskich służącą właśnie do zastrzegania kart,
• zalogowanie się do bankowości elektronicznej (taką możliwość oferują jedynie niektóre banki, głównie te, które stawiają na automatyczną obsługę klienta i na jego dużą samodzielność w zakresie korzystania z usług bankowych) i zastrzeżenie karty z poziomu swojego konta - takiej opcji szukaj w zakładce poświęconej kartom.

Najszybszym sposobem jest kontakt z konsultantem któremu opiszesz zaistniałą sytuację i zastrzeżesz kartę. Chcesz przyspieszyć ten kontakt? Po połączeniu się z infolinią swojego banku wybierz opcję związaną z zastrzeganiem kart, a nie z...byciem klientem.
Zapytasz: a dlaczego nie mogę iść do banku? Pójść oczywiście możesz, ale po pierwsze placówka nie musi znajdować się najbliżej Ciebie, po drugie jak już wspomnieliśmy jeśli straciłeś i kartę i dokumenty, to w takim przypadku natychmiastowa wycieczka do oddziału mija się z celem.

Załóżmy jednak, że masz przy sobie dowód tożsamości, lecz to karta i telefon zostały Ci skradzione. Wówczas wizyta w banku jest jak najbardziej wskazana: konsultant będzie mógł zastrzec Twoją kartę lub jeśli nie będzie widział w systemie takiej opcji umożliwi Ci kontakt z infolinią.

A co jeśli nie chcę zastrzegać karty?

Jeśli podejrzewasz raczej zgubienie karty (i zakładasz, że „się znajdzie”) niż kradzież zdecyduj się na blokadę autoryzacji karty. Najprościej mówiąc jest to jedynie czasowe wyłączenie karty z użytku, niestety mało banków oferuje taką usługę. Jeśli karta zostanie czasowo zablokowana, to wówczas dokonywane nią transakcje nie będą akceptowane przez bank.

Nie wiesz czy masz możliwość czasowego zablokowania karty? Zapytaj w swoim banku o to czy w przypadku zaginięcia karty musisz ją od razu zastrzegać czy też możesz zdecydować się jedynie na czasowe jej zablokowanie.

Pewnym zabezpieczeniem (o ile zdążysz to zrobić) jest również zmiana limitów transakcyjnych. Te możesz wyzerować, a wówczas ktoś, kto zechce posłużyć się Twoją kartą nie zdoła tego zrobić, gdyż kwota operacji przekraczać będzie ustalony limit (czyli w naszym przypadku 0).

Jeśli jednak korzystasz z płatności zbliżeniowych, to wiedz, że część transakcji wykonywana jest offline i nie wymaga potwierdzenia ze strony banku. Co to oznacza w praktyce? To, że kartą zbliżeniową złodziej będzie mógł dokonywać transakcji nawet mimo jej zastrzeżenia czy ustawienia zerowych limitów. Na szczęście odpowiedzialność finansową za takie transakcje przejmuje bank. Jeśli zauważysz na swoim koncie nieuprawnioną transakcję mimo wcześniejszego zastrzeżenia karty możesz zgłosić ten fakt do banku i złożyć reklamację.

Czy z zastrzeżonej karty będę mógł jeszcze skorzystać?

Zastrzeżenie karty oznacza nieodwołalne wyłączenie jej z obiegu (i to niezależnie od tego jak szybko od momentu zgłoszenia znajdziesz zgubioną wcześniej kartę). Niekiedy jednak (to znów zależy od banku) zastrzeżoną kartą możesz zdeponować pieniądze we wpłatomacie. O to czy masz taką możliwość najlepiej jest zapytać w swoim banku.

Uwaga!

Zastrzeżenie karty wiąże się z koniecznością zamówienia nowej, gdyż poprzednia traci ważność.

Czy wiesz, że...

jeśli zgubiłeś swoją kartę, to zastrzec może ją również ktoś, kto ją znajdzie? Wiele banków możliwość zastrzeżenia kary daje także osobom trzecim. Jeśli przyjrzysz się swojej karcie to zobaczysz, że na jej odwrocie znajduje się informacja o tym, by w przypadku jej znalezienia zwrócić ją do najbliższego oddziału.

Wskazówka!

Znasz powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć? Dlatego już dziś zapisz sobie w telefonie numer do swojego banku. Może przydać Ci się on nie tylko w tak awaryjnych sytuacjach jak utrata karty, gdyż...numer do jej zastrzegania znajduje się na jej odwrocie.

Pewną alternatywą dla karty płatniczej, która jak już powiedzieliśmy może zostać Ci skradziona jest pożyczka 1000 zł. Podobnie jak karta płatnicza pomoże Ci ona rozwiązać problemy finansowe czy pokryć najpilniejsze wydatki, a jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że przyznane Ci pieniądze…z pewnością do Ciebie trafią – szybko, sprawnie i bezpiecznie. Dlatego jeśli nie chcesz, co rusz gorączkowo zerkać do portfela i sprawdzać czy Twoja karta płatnicza wciąż w nim jest – weź pożyczkę i miej pewność, że nikt poza Tobą nie będzie cieszył się Twoimi pieniędzmi.

comments powered by Disqus
Zobacz również

Ciekawostki o książkach - mniej znana historia literatury

Oryginalne ławki ogrodowe

Jak działa rezystor bezpiecznikowy?

Prewencyjne kontrole w łańcuchu dostaw wg wytycznych FSMA

Jak zdobyć złoto w World of Warcraft?

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc