Poniedziałek, 23 września 2019 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Rio podczas Igrzysk

Dodano: 2016-08-03 • dołącz do dyskusjiTagi: Wi-Fi Kaspersky Lab Internet Igrzyska Rio de Janeiro

Zapisz artykuł na później

Analitycy z Kaspersky Lab jeszcze przed rozpoczynającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro ocenili bezpieczeństwo sieci Wi-Fi, z którymi zetkną się odwiedzający to miasto fani sportu.

Okazało się, że na obszarach w pobliżu miejsc, w których odbędą się zawody sportowe, wykryto ponad 4 500 unikatowych punktów dostępowych. Aż 18% zbadanych sieci Wi-Fi było otwartych, co oznacza, że dane wysyłane i otrzymywane za ich pośrednictwem nie są
chronione przy użyciu żadnego szyfrowania, a zatem mogą do nich uzyskać dostęp niepożądane osoby.

Podczas podróży zwykle łączymy się z Internetem, aby udostępnić zdjęcia na portalach społecznościowych, komunikować się z rodziną czy zamówić taksówkę. Ponieważ roaming międzynarodowy jest nadal bardzo drogi, szukamy alternatyw, takich jak hotspoty Wi-Fi, które są darmowe lub przynajmniej tańsze niż korzystanie z danych komórkowych za granicą.

Świadomi tego cyberprzestępcy konfigurują fałszywe punkty dostępowe lub po prostu włamują się do legalnych sieci w celu przechwycenia oraz manipulowania przesyłanymi danymi. Otwarte i źle skonfigurowane sieci Wi-Fi to obecnie ulubiony cel przestępców, ponieważ pozwalają im kraść hasła, szczegóły dotyczące kart kredytowych czy inne poufne dane użytkowników.

Analitycy z Kaspersky Lab przeprowadzili badanie w popularnych obszarach, obejmujących w szczególności rejon Brazylijskiego Komitetu Olimpijskiego, parku olimpijskiego oraz stadionów Maracana, Maracanãzinho i Engenhão. W ten sposób stworzyli mapę dostępności sieci Wi-Fi, z którymi zetkną się osoby odwiedzające Rio de Janeiro.

Podczas szybkiego badania trwającego dwa dni analitycy wykryli ponad 4500 unikatowych punktów dostępowych. Większość z nich wykorzystuje nowoczesny sprzęt zgodny ze standardem 802.11n, który jest idealny jeśli chodzi o multimedia, ponieważ oferuje prędkość do 600 Mbps.

Po analizie stanu bezpieczeństwa okazało się, że 18% badanych sieci Wi-Fi było otwartych –co oznacza, że wysyłane i otrzymywane za ich pośrednictwem dane nie są chronione przy użyciu szyfrowania. Ponadto, wykryto, że 7% z nich wykorzystuje WPA-Personal, algorytm, który obecnie uważa się za przestarzały i może zostać z łatwością złamany, nawet przez niedoświadczonych cyberprzestępców.

Łącznie, 25% sieci Wi-Fi znajdujących się na obszarze, gdzie mają odbyć się igrzyska w Rio de Janeiro, uznano za niezabezpieczone lub skonfigurowane przy pomocy słabych protokołów szyfrowania, które cyberprzestępcy mogą łatwo złamać i zmodyfikować w celu
kradzieży prywatnych i finansowych informacji użytkowników.


Kaspersky Lab
comments powered by Disqus
Zobacz również

Można zarabiać na każdym blogu. Zobacz, jak robić to dzięki afiliacji i programom partnerskim

Popularne typy kampanii reklamowych w AdWords

Jak wymieniać waluty przez internet?

Jak skompletować wizerunek młodej firmy sieci

Międzynarodowy Dzień Internauty - 25 lat Internetu

  kolczyki ze stali nierdzewnej
  biżuteria ze stali szlachetnej znajduje się w naszym sklepie internetowym wielu formach zapraszamy do zapoznania z naszą ofertą
  astro lampy
  klienci znają i lubią lampy astro lighting ta angielska marka uwiodła klientów prostymi wzorami takimi jak seria kinkietów tallin czy wpusty sufitowe kamo

  astro-lampy.pl

  worek do odkurzacza
  kup worki do odkurzaczy zelmer zvca b w dobrej cenie na a my dostarczymyu go szybko i bezpiecznie pod twoje drzwi

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc