Środa, 14 listopada 2018 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


System CMS – czym jest i dlaczego warto go używać?

Dodano: 2017-10-23 • dołącz do dyskusjiTagi: CMS

Zapisz artykuł na później

Wiele osób sądzi, że do zarządzania stroną internetową konieczne są umiejętności programistyczny. Oczywiście mogą się przydać, ale w rzeczywistości bez problemu można prowadzić portal, sklep online lub innego rodzaju serwis, nie mając zupełnie pojęcia o programowaniu. Wszystko dzięki systemom CMS.

Nie bez przesady można napisać, że systemy CMS zrewolucjonizowały nie tylko tworzenie stron internetowych, ale również znacznie ułatwiły zarządzanie serwisami www. Wszystko zaczęło się w 1995 roku, gdy programiści firmy CNET wypuścili na rynek system PRISM (Presentation of Realtime Interactive Service Material), w którym pojawiło się bardzo wiele rozwiązań stosowanych we współczesnych CMS-ach (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_zarz%C4%85dzania_tre%C5%9Bci%C4%85). Dziś mało kto nie słyszał o takich systemach jak WordPress, Drupal czy Joomla. To właśnie CMS-y. Jest ich oczywiście na rynku o wiele więcej w obszarze oprogramowania open source, a do tego dochodzą jeszcze CMS-y licencjonowane i dedykowane.

CMS

Czym jest system CMS?

Skoro CMS-y są tak powszechne, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę są takie systemy i dlaczego warto ich używać. CMS (ang. Content Management System) to po prostu system zarządzania treścią. Już sama nazwa wiele wyjaśnia. Za pomocą CMS-u nawet osoba bez żadnego pojęcia o programowaniu może zmieniać treść umieszczoną na stronie internetowej, dostosowywać jej wygląd, zarządzać użytkownikami i innymi elementami serwisu. Tak naprawdę liczba funkcji, które można modyfikować w systemie CMS, zależy tylko od specyfiki danego oprogramowania.

Dużą zaletą systemu CMS jest właśnie dostępność dla osób bez wiedzy technicznej. Aby cokolwiek zmienić na stronie opartej na systemie zarządzania treścią, wystarczą tak naprawdę umiejętności obsługi prostego edytora tekstu. Z drugiej strony CMS to także duże udogodnienie dla programisty, opiekującego się danym serwisem www. Taki system automatyzuje wiele czynności, nie trzeba zmieniać pojedynczych linijek kodu, a przez to specjalista ma mniej żmudnej pracy, mogąc koncentrować się na sprawach najważniejszych. CMS to idealne rozwiązanie dla serwisów, które trzeba często aktualizować. Dzięki temu oszczędza się czas i pieniądze na wprowadzaniu nowych treści do strony www.

Jaki CMS wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów systemów CMS, dlatego bez problemu można wybrać taki, który najbardziej odpowiada charakterowi serwisu i jego administratorowi. Bardzo popularne są na przykład systemy CMS udostępniane na zasadzie open source (np. WordPress, Joomla itp.). To darmowe oprogramowanie, ale dostosowanie takiego CMS-a do potrzeb konkretnego serwisu często wymaga zatrudnienia programisty. Podobnie jest w przypadku CMS-ów na licencji. Tutaj także trzeba skorzystać z pomocy, aby przystosować oprogramowanie, a do tego trzeba jeszcze zapłacić za możliwość używania systemu. Najlepiej jednak sprawdzają się dedykowane CMS-y, czyli szyte na miarę dla konkretnego serwisu www. Na rynku można znaleźć bez problemu firmy, które specjalizują się w tworzeniu tego rodzaju oprogramowania (np. ReasonApps - którego ofertę możesz poznać na stronie https://www.reasonapps.pl/oprogramowanie-dedykowane/systemy-cms). Takie rozwiązania sprawdzają się najlepiej przy rozwiązaniach dla biznesu. CMS dedykowany jest mniej narażony na ataki cyberprzestępców, posiada wszystkie potrzebne funkcje, a do tego zostanie przygotowany przez profesjonalny software house.

CMS System

Systemy CMS sprawiły, że dziś nawet osoby bez wiedzy technicznej mogą zarządzać dużymi serwisami www. Takie oprogramowanie zautomatyzowało wiele czynności i pozwoliło otwierać portale firmom nawet bez dużego kapitału. Lecz wybór właściwego systemu CMS to połowa sukcesu w internecie, warto również zadbać o optymalizację SEO swojego portalu o której możecie poczytać tutaj.comments powered by Disqus
Zobacz również

Panele winylowe kontra panele laminowane - które wybrać?

Ubiquiti UNIFI access point

Sprawdzony producent mikrokontrolerów

Rozwijaj swoje przedsiębiorstwo – zainwestuj w innowacje!

Dlaczego korzystanie z publicznych WIFI jest niebezpieczne?

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc