Sobota, 15 maja 2021 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Europejska polityka kosmiczna

Dodano: 2016-06-15 • dołącz do dyskusjiTagi: Copernicus Kosmos Biznes Unia Europejska Egnos

Zapisz artykuł na później

Dane satelitarne mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie - od wsparcia w operacjach poszukiwawczych i ratunkowych po monitorowanie granic morskich i upraw. Europejskie systemy nawigacji i obserwacji Ziemi Galileo i Copernicus mogą przynieść wiele korzyści zarówno dla biznesu, jak i dla konsumentów oraz sektora publicznego.

Copernicus, czyli unijny system obserwacji Ziemi, działa od 2014 roku. To najambitniejszy w historii program obserwacji Ziemi. Jest zbiorem złożonych systemów, które gromadzą dane o naszej planecie z wykorzystaniem satelitów i czujników na lądzie, morzu i w przestrzeni powietrznej. Dzięki niemu rządy i inne władze, przedsiębiorstwa i wszystkie zainteresowane osoby dysponują aktualnymi i wiarygodnymi informacjami o tym, w jaki sposób zmienia się nasza planeta i klimat. Dane te pomagają przewidywać ewolucje klimatu w przyszłości.

Są one wykorzystywane w różnych dziedzinach:
- miejskie planowanie przestrzenne
- ochrona przyrody
- rolnictwo i leśnictwo
- zdrowie
- reagowanie w przypadku katastrof
- transport
- turystyka

Za koordynację programu Copernicus i zarządzanie nim odpowiada Komisja Europejska. Europejska Agencja Kosmiczna odpowiada za infrastrukturę satelitarną, natomiast Europejska Agencja Środowiska i poszczególne kraje UE zajmują się projektowaniem czujników. W latach 2014-2020 budżet systemu Copernicus opiewa na 4,3 mld euro.

Galileo to unijny globalny system nawigacji satelitarnej. Jest on europejskim odpowiednikiem amerykańskiego globalnego systemu pozycjonowania (GPS) i rosyjskiego systemu GLONASS. Galileo jest pierwszym systemem, który pozostaje pod kontrolą instytucji cywilnych. Będzie kompatybilny z systemem amerykańskim i systemem rosyjskim, ale będzie od nich niezależny.

Umożliwi pozycjonowanie w czasie rzeczywistym o dokładności 1 m lub mniej - bardziej precyzyjne niż oferuje system GPS. 30 satelitów ma być operacyjnych do 2020 r. Pierwsze usługi Galileo będą dostępne w 2016 r.

Galileo może mieć wiele rożnych zastosowań. Są to m.in.:
- zarządzanie ruchem i transportem
- akcje ratunkowe
- rolnictwo
- ochrona ludności
- oznaczanie i synchronizacja czasu.

W latach 2014-2020 budżet Galileo opiewa na 7 mld euro. Unijne nakłady na program Galileo zwrócą się w postaci nowych możliwości rynkowych i nowych miejsc pracy w sektorze odbiorników sygnałów satelitarnych i aplikacji wykorzystujących technologie satelitarne.

Europejski system wspomagania satelitarnego (EGNOS) zwiększa dokładność pozycji uzyskiwanej z GPS z około 10 metrów do około 2 metrów (czyli o 95 proc.). Ostrzega on również użytkowników o problemach z sygnałami GPS. Był on prekursorem programu Galileo.

W przeciwieństwie do Galileo, system EGNOS ma zasięg ogólnoeuropejski (nie globalny) i jest zależny od GPS. Został zbudowany przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Kosmiczną oraz Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej).

Przykłady zastosowań systemu EGNOS:
- lotnictwo - lepsza nawigacja i bardziej efektywne trasy
- poszukiwania i ratownictwo - łatwiejsze lądowanie helikopterów w trudnych warunkach
- kontrola ruchu drogowego - szybsza reakcji służb ratowniczych
- pociągi - dokładne lokalizowanie pociągów
- rolnictwo precyzyjne - wirtualne ogrodzenia.comments powered by Disqus
Zobacz również

Samochody zdalnie sterowane - najlepsza zabawka dla dziecka

Wyposażenie do biura - sprzęt niezbędny do sprawnej komunikacji

Agencja pośrednictwa pracy – dlaczego warto korzystać z jej usług?

Na czym polega wymiana szybki w telefonie?

Wyślij telefon i wymień szybkę iPhone’a 7 bez wizyty w salonie

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc