Czwartek, 28 października 2021 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Mini robot origami wejdzie do żołądka i przeprowadzi zabieg

Dodano: 2016-05-24 • dołącz do dyskusjiTagi: YouTube robot medycyna technologie

Zapisz artykuł na późniejNaukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology), Uniwersytetu Sheffield i Tokyo Institute of Technology, poinformowali o intensywnych pracach nad mini robotem, który ma zrewolucjonizować chirurgię, pozwalając na przeprowadzenie zabiegu wewnątrz organizmu bez pomocy skalpela.

Prototyp robota, zaprezentowany podczas konferencji International Conference on Robotics and Automation, ma postać niewielkiej, łatwej do połknięcia kapsułki, która po dotarciu do żołądka rozkłada się niczym origami przyjmując postać mini robota, sterowanego za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego przemieszczającego się po ściankach żołądka.

W czym taki robot może zastąpić skalpel w sprawnej ręce chirurga?
Prezentując prototyp naukowcy wspomnieli o jednym z zadań, do jakich robot chirurg mógłby być wykorzystany. Mógłby na przykład pomóc w sytuacji połknięcia drobnych przedmiotów, takich jak baterie czy elementy plastikowe, a takich przypadków w samych Stanach Zjednoczonych występuje nawet 3500 rocznie. Badacze intensywnie pracują nad opracowaniem metod wykonywania innych zabiegów za pomocą mini maszyny.

Warto w tym miejscu podkreślić, że powłoka robota została zbudowana z wysuszonego świńskiego jelita, które po przeprowadzeniu operacji zostanie strawione, a zbędne elementy zostaną wydalone z organizmu. Jednak na obecnym etapie rozwoju, roboty origami nie są gotowe na testy na ludziach, dlatego też pierwsze próby ich działania przeprowadzono na sztucznym modelu ludzkiego żołądka.

Już teraz w wielu operacjach korzysta się z robotów, a z każdym dniem w niemal każdej dziedzinie życia pojawiają się usprawnienia do niedawna obserwowane tylko w filmach science-fiction.comments powered by Disqus
Zobacz również

Organizacja pracy dzięki rozwiązaniom w chmurze

Laptopy poleasingowe wolniej się starzeją

Czy bidet jest przydatny?

Samochody zdalnie sterowane - najlepsza zabawka dla dziecka

Wyposażenie do biura - sprzęt niezbędny do sprawnej komunikacji

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc