Sobota, 15 maja 2021 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Windows 10 - ostatnie dni na darmową aktualizację starego systemu

Dodano: 2016-07-24 • dołącz do dyskusjiTagi: Microsoft Windows 10 Veeam Backup Kopia zapasowa

Zapisz artykuł na później

Jeszcze tylko pięć dni, dotychczas niezdecydowanym posiadaczom komputerów z Windows 7 lub Windows 8/8.1, pozostało na dokonanie bezpłatnego uaktualnienia systemu do Windows 10. Piątek 29 lipca, o ile Microsoft w ostatniej chwili nie zmieni swojej decyzji sprzed roku, to ostatni dzień, w którym można stać się właścicielem "Dziesiątki", bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Windows 10 aktualizacja

Windows 10 nie jest systemem doskonałym, ale można zaryzykować stwierdzenie, że jest to najlepszy system w historii firmy Microsoft. Niewątpliwie jest to system jutra, a mimo to niektórzy z użytkowników bronią się przed nim jak diabeł przed wodą święconą.

Nie będę tutaj obalać wielu mitów, najczęściej wykreowanych przez osoby, które nie miały z Windows 10 styczności, ale jest jeden, zasługujący na szczególną uwagę.

Wielu, spośród sceptycznie nastawionych do aktualizacji, za jeden z głównych powodów przeciw 10, wymienia kwestie naruszenia prywatności i rzekomych funkcji szpiegowania.

Pamiętaj! Już w końcowym etapie aktualizacji nim zobaczysz pulpit nowego systemu możesz wyłączyć kilka kontrowersyjnych ustawień. Nie używaj zatem ustawień ekspresowych lecz wybierz opcję 'Dostosuj ustawienia', a następnie zdecyduj co chcesz udostępniać i z jakimi sieciami chcesz się łączyć. Wyłącz udostępnianie aktualizacji użytkownikom Internetu...

Jeśli system w Twoim komputerze już został zaktualizowany, a trafiłe(a)ś na ten tekst i masz obawy co do tego jak ustawiono opcje prywatności na urządzeniu, którego jesteś posiadaczem, to możesz to sprawdzić przechodząc do Ustawień a następnie przejrzeć kartę Prywatność. Nie daj się zastraszyć. Pamiętaj, część zbieranych danych ma na celu tylko ulepszenie systemu.
W trakcie użytkowania systemu czytaj komunikaty! Nie kilka bezmyślnie przycisku Dalej!

Dlaczego warto aktualizować system do Windows 10

Opis wszelkich zamian w najnowszym systemie Microsoft, nie tylko widocznych na pierwszy rzut oka, lecz również tych zaszytych głęboko w jego wnętrzu mógłby zająć opasły tom. Warto zwrócić uwagę na kilka obszarów, przynoszących korzyści potencjalnemu użytkownikowi.

Bezpieczeństwo

Windows 10 to system wydajniejszy i stabilniejszy od poprzedników. Już dziś lepiej radzi sobie z ochroną użytkowników niż jego poprzednicy. Jak zapewnia producent, nie będzie już następnych systemów Windows dla komputerów osobistych. System Windows 10 będzie cały czas usprawniany i aktualizowany, tak by był gotowy na to co przyniesie dzień jutrzejszy.

Gracze i DirectX 12

Jeśli wykorzystujesz komputer do gier i posiadasz jedną z nowszych kart graficznych, to za sprawą Windows 10 uruchomisz najnowsze gry jak również aplikacje multimedialne wykorzystujące biblioteki DirectX 12.

Windows Store

Za sprawą Windows Store zyskujesz dostęp do tysięcy różnego rodzaju aplikacji, płatnych jaki i bezpłatnych, które co istotne, przypisane są do Twojego konta Microsoft, a nie do konkretnego sprzętu. Tym samym po przesiadce na inny komputer nie utracisz aplikacji. Ponadto osiągnięcia w grach z Windows Store możesz synchronizować pomiędzy PC-tem a konsolą Xbox. Co więcej, rozgrywkę gier z funkcją Cross Save, można kontynuować na innych urządzeniach z Windowsem 10 lub konsolach Xbox One.

Zgodność z większą liczbą aplikacji

W Windows 10 bez problemów można uruchomić większość aplikacji działających pod kontrolą Windows 7/8. Każdego miesiąca będą pojawiały się nowe programy jak i nowe wersje tych już nam znanych, które będą zoptymalizowane pod kontem pracy z Windows 10.

OK. A czego w systemie zabraknie?

W Windows 10 usunięto m.in. wsparcie dla gadżetów znanych z Windows 7, obsługi pakietu Windows Media Center oraz natywnej obsługi odtwarzacza DVD. Choć tutaj nie ma nad czym płakać, gdyż dostęp do obsługi multimediów można zapewnić sobie poprzez zainstalowanie bezpłatnej aplikacji KODI, a i obsługę płyt DVD mogą zapewnić bezpłatne odtwarzacze wideo. Ponadto kilka aplikacji, takich jak Galeria Fotografii czy Movie Maker została zastąpiona nowymi odpowiednikami.

Zanim przejdziesz do aktualizacji

Należy pamiętać, że w większości przypadków, aktualizacja systemu na urządzeniach, które przeszły test zgodności przebiegnie bez problemu. W szczególnych sytuacjach mogą się pojawić problemy z obsługą starszych wersji programów i gier. Sporadycznie pojawiają się problemy z poprawnym wykryciem niektórych urządzeń, jak np. karty sieciowe, kontrolery bluetooth, itp.

Zatem by proces aktualizacji przejść bezboleśnie należy zrobić kopie zapasową swoich danych. Koniecznie stwórz kopie zapasową zdjęć, dokumentów, filmów i wszystkich tych plików, które uważasz za istotne. Do tego celu możesz wykorzystać pendrivea, dysk zewnętrzny czy też nagrywarkę płyt DVD.

Veeam Endpoint Backup Free

Jeśli jesteś ciut bardziej zaawansowanym użytkownikiem, podczas procesu tworzenia kopii zapasowej danych, aplikacji jak i ustawień możesz wspomóc się aplikacjami do tego dedykowanymi. Ja polecam Ci wykorzystanie bezpłatnego oprogramowania firmy Veeam Software - Veeam Endpoint Backup. Dlaczego Veeam? Oprogramowanie zostało opracowane przez sztab inżynierów z firmy, z której rozwiązań komercyjnych korzysta ponad 200 tysięcy firma na świecie. Veeam Endpoint Backup, wykorzystywany jest przez wielu administratorów, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danych na setkach jak i tysiącach komputerów. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

Veeam Endpoint Backup Free

Co oferuje Veeam?

Oprogramowanie Veeam oferuje wygodne tworzenie kopii zapasowych na zewnętrznym dysku twardym lub w udostępnionym folderze sieciowym (np. na serwerze NAS). Ważne jest to, że wypadku awarii systemu, problemu powstałego w trakcie aktualizacji, uszkodzenia dysku lub przypadkowego usunięcia plików, możemy przywrócić dane lub kompletny system w ciągu kilku minut, również na innym komputerze. Dlatego też rozwiązanie będzie dla Ciebie przydatne nie tylko w trakcie aktualizacji do Windows 10, ale po jej wykonaniu pomoże chronić Twoje dane.

Aktualizacja do Windows 10 nie jest drogą w jedną stronę

Jeśli już zaktualizujesz system do Windows 10 i okaże się, że z jakichś przyczyn chcesz powrócić do poprzedniego systemu, nie będzie z tym problemu. Masz 30 dni na to by za pomocą kilku kliknięć wycofać aktualizację i powrócić do Windows 7/8.1. Poza tym podczas aktualizacji stworzony został identyfikator cyfrowy twojego komputera a do niego przypisane zostały prawa do licencji Windows 10, dzięki czemu instalację Windows 10 możesz przeprowadzić na tym samym komputerze, za kilka miesięcy, wówczas gdy uznasz, że to już jest ten odpowiedni moment.

Windows 10 Pulpit

Nie skupiałem się tutaj na kwestiach technicznych związanych z aktualizacją. Jeśli masz jednak jakieś pytania, pozostaw komentarz, a z pewnością nie pozostanie on bez odpowiedzi.


Autor: Piotr Masztafiak - trener, konsultant, pasjonat szeroko pojętej wirtualizacji, technologii chmurowych i rozwiązań Microsoft. Wyróżniony tytułami VMware vExpert oraz Veeam Vanguard. Posiada pond 20 technicznych certyfikatów w tym Microsoft MCSA | MCITP, Citrix CCA | CCSP, VMware VCA | VTSP | VSP, SUSE CLA.comments powered by Disqus
Zobacz również

Samochody zdalnie sterowane - najlepsza zabawka dla dziecka

Wyposażenie do biura - sprzęt niezbędny do sprawnej komunikacji

Agencja pośrednictwa pracy – dlaczego warto korzystać z jej usług?

Na czym polega wymiana szybki w telefonie?

Wyślij telefon i wymień szybkę iPhone’a 7 bez wizyty w salonie

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc