Sobota, 15 maja 2021 News Czarna lista Wydarzenia Mobile Pobierz na Windows PhoneMobile Kontakt

Zaloguj się Zarejestruj się


Windows 95 kończy 21 lat!

Dodano: 2016-08-24 • dołącz do dyskusjiTagi: Microsoft Windows

Zapisz artykuł na później

Dokładnie 21 lat temu, 24 sierpnia 1995 r. Microsoft wydał Windows 95, system operacyjny który zrewolucjonizował działanie komputerów osobistych. Był on pierwszym 32-bitowym, konsumenckim system operacyjnym Microsoft, jak również pierwszym systemem wprowadzającym niezastąpione do dziś Menu Start.

Windows 95 to pierwszy system, z którego bez większych problemów mogły korzystać osoby nietechniczne. Wspomniane menu Start i możliwość umieszczania skrótów do programów i plików na pulpicie, sprawiły że wszystkie najważniejsze funkcje znajdowały się zawsze pod ręką.

Rewolucyjnym był również system Plug and Play (choć wówczas jeszcze niedoskonały i często określany żartobliwie jako "Plug and Pray") pozwalający na łatwą instalację sterowników do nowo podłączonych urządzeń.

W Windows 95 pojawiła się również przeglądarka Internet Explorer. Choć dziś omijana szerokim łukiem, to przed laty właśnie za jej pośrednictwem miliony użytkowników pierwszy raz zetknęło się z Internetem.

System wprowadzał również system plików FAT32 oraz rejestr systemowy w postaci plików INI, a nazwy plików w nim tworzonych mogły mieć więcej niż 8 znaków.

Złośliwi mówią, że Windows 95 był pierwszym i ostatnim systemem operacyjnym Microsoft wydanym bez atmosfery skandalu, które w mniejszym lub większym stopniu pojawiały się wraz z wydaniami jego następców: Windows 98, Windows Me, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 oraz Windows 10.

Mokkacomments powered by Disqus
Zobacz również

Samochody zdalnie sterowane - najlepsza zabawka dla dziecka

Wyposażenie do biura - sprzęt niezbędny do sprawnej komunikacji

Agencja pośrednictwa pracy – dlaczego warto korzystać z jej usług?

Na czym polega wymiana szybki w telefonie?

Wyślij telefon i wymień szybkę iPhone’a 7 bez wizyty w salonie

Copyright © 2013-2015 GenITY Network. All rights reserved O GenITY Regulamin Prywatność

PLPolski Pomoc